XIV Mazowieckie Forum Inicjatyw Pozarządowych, zapraszamy do udziału | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

XIV Mazowieckie Forum Inicjatyw Pozarządowych, zapraszamy do udziału

Agnieszka Puzio-Dębska / 21 września 2018

Federacja Mazovia zaprasza na XIV Mazowieckie Forum Inicjatyw Pozarządowych.

Spotkania tematyczne i warsztaty, targi instytucji grantodawczych, rozmowa  z członkami Mazowieckiej Rady Działalności Pożytku Publicznego.

A przede wszystkim okazja do poznania się oraz wymiany doświadczeń!

1 października w Warszawie, Centrum Kreatywności Targowa (ul. Targowa 56).

Zgłoś swój udział już dziś!

Program XIV Mazowieckiego Forum Inicjatyw Pozarządowych:

9.00 – 10.30 –  rejestracja / kawa powitalna / TARGI INSTYTUCJI GRANTODAWCZYCH / integracja

10.30 – 11.20 – uroczysta inauguracja

11.20 – 11.45 – przerwa + wspólne zdjęcie (Alicja Fotografuje)

11.45 – 12.45 – spotkania tematyczne do wyboru, cz. 1.

SALA A

2do2 – aplikacja dla ngo, która pomoże ogarnąć budżety projektów, prowadzenie: Magdalena Szeniawska i Natalia Kata, Stowarzyszenie Mierz Wysoko

Uwaga premiera! Od 1.10 dostępna będzie aplikacja webowa 2do2 przygotowana przez Stowarzyszenie Mierz Wysoko. Będzie ona pomagać w prowadzeniu rozliczeń pojedynczych projektów oraz spojrzeniu na budżet organizacji z lotu ptaka. Skierowana jest do osób koordynujących działania/projekty i  rozliczenia w organizacjach, ale może też pomóc w komunikacji z księgowymi. Używanie programu 2do2 zmniejsza ryzyko popełniania błędów w zestawieniach, a na koniec projektu automatycznie generuje zestawienia wg. wzorów z rozporządzenia do ustawy. Chcecie dowiedzieć się więcej? Zapraszamy na spotkanie.

SALA B

Ekonomia społeczna na Mazowszu – system wsparcia, prowadzenie: Karolina Cyran Juraszek (Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego)

SALA C

Lokalne ngo a wybory samorządowe, prowadzenie: Róża Rzeplińska, Mam Prawo Wiedzieć

Od wyborów samorządowych w 2018 roku organizacje pozarządowe mogą wyznaczać społecznych obserwatorów wyborów, ale tylko te, które realizują cele „troski o demokrację, prawa obywatelskie i rozwój społeczeństwa obywatelskiego”. Na spotkaniu dowiesz się, jak to zrobić i włączyć się w lokalne życie publiczne.

SALA D

Po co nam członkowie? Po co nam wolontariusze – zarządzanie zasobami ludzkimi w ngo, prowadzenie: Martyna Studzińska

Ludzie w organizacji, zarówno członkowie, wolontariusze, jak i pracownicy, są jej siłą. To oni dają pomysły i realizują działania. Bez nich stowarzyszenia i fundacje nie mogłyby istnieć. Na spotkaniu porozmawiamy o tym, jak efektywnie i skutecznie pracować z członkami i wolontariuszami, jak dzielić zadania i jak oddawać odpowiedzialność za pracę. Zapraszamy do wymiany doświadczeń.

SALA E

Jak skutecznie wspierać mazowieckie organizacje? – doświadczenia realizatorów zadań w konkursie „Działalność na rzecz organizacji pozarządowych” ogłaszanym przez Zarząd Województwa Mazowieckiego, prowadzenie: Michał Jakubowski, przedstawiciel Biura Dialogu Obywatelskiego w Departamencie Organizacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego

Od trzech lat Zarząd Województwa Mazowieckiego ogłasza konkurs ofert na realizację zadań w obszarze „Działalność na rzecz organizacji pozarządowych”. Każdego roku kilkanaście organizacji pozarządowych z terenu województwa realizuje działania wspierające mazowieckie ngo. Spotkamy się w ich gronie i porozmawiamy o ich doświadczeniach z działań na rzecz mazowieckiego trzeciego sektora. Spotkanie będzie okazją do prezentacji całej gamy działań wspierających czy diagnozy potrzeb organizacji pozarządowych w subregionach/powiatach/gminach województwa mazowieckiego.

12.45 – 13.30 – przerwa obiadowa

13.30 – 14.30 – spotkania tematyczne do wyboru, cz. 2

SALA A

Wpłacam.ngo.pl – bezpłatne narzędzia do zbierania darowizn on-line, prowadzenie Renata Niecikowska, Stowarzyszenie Klon Jawor

Chcesz pozyskiwać w Internecie Darczyńców dla swojej organizacji? W ngo.pl, wspólnie z witkac.pl, stworzyliśmy dla Ciebie proste i profesjonalne narzędzia do zbierania pieniędzy on-line. Jeśli dziś na stronie Twojej organizacji Darczyńca widzi tylko trzy zdania prośby i wpisany numer konta lub zwyczajnie nie ma tam apelu o darowizny. A do tego zatrudnienie grafika, stworzenie formularzy do wpłat i całe formalności z dostawcą płatności sprawiają, że robi Ci się słabo… Spokojnie! Ułatwimy Ci życie! Mamy dla Ciebie genialne narzędzia do fundraisingu on-line. Poznaj je!

SALA B

Kodeks dobrych praktyk współpracy domów kultury i ngo – rozwiązania, prowadzenie: Marta Lewandowska, Fundacja Kultury Dialogu

Udostępnianie zasobów (w tym lokali) to jedna z form współpracy między domami kultury a organizacjami pozarządowymi. Stołeczne domy kultury i organizacje pozarządowe współpracują od dawna, jednak dopiero teraz tę współpracę mogą oprzeć na wspólnych zasadach – Kodeksie Dobrych Praktyk, dokumencie – wypracowanym wspólnie przez urzędników, pracowników domów kultury i przedstawicieli organizacji pozarządowych. Dzieląc się stołecznymi doświadczeniami, chcemy zachęcić lokalne organizacje do inicjowania i wdrażania nowych rozwiązań, ale też dzielenia się swoimi doświadczeniami.  

SALA C

Jak przekonać wójta, burmistrza i starostę do współpracy z ngo?, spotkanie i wymiana doświadczeń

SALA D

Co lokalne ngo mogą zrobić dla i z migrantami i migrantkami ekonomicznymi w swoich społecznościach. Przykład ukraiński, prowadzenie: Myroslava Keryk, Fundacja Nasz Wybór

W województwie mazowieckim przybywa migrantów i migrantek ekonomicznych. To już kilkadziesiąt tysięcy osób, które nie tylko pracują, ale i żyją w naszych społecznościach. Robimy zakupy w tych samych sklepach, jeździmy tymi samymi autobusami, wzajemnie korzystamy ze swojej pracy, a nasze dzieci chodzą razem do szkół i przedszkoli. Jak jako organizacje możemy otworzyć się na społeczność ukraińską w naszej okolicy? Co możemy razem zrobić?

14.30 – 14.45 – przerwa

14.45 – 15.45  – spotkania tematyczne do wyboru, cz. 3    

SALA A

Gry miejskie, gry terenowe, gry wiejskie – jak przygotować fajne, atrakcyjne, ciekawe wydarzenie, prowadzenie Marcin Mitzner, Games Development

Część z nas miała do czynienia z grami miejskimi, wiejskimi lub terenowymi. Ta popularna forma organizacji czasu wolnego staje się także często elementem projektów społecznych realizowanych przez organizacje pozarządowe i instytucje kultury. Przed organizacją takiej gry warto poświęcić chwilę na właściwy dobór jej szczegółowych elementów i przemyśleć gruntownie założenia. O tym jak to robić porozmawiamy w trakcie warsztatu.

SALA B

Partnerstwa, porozumienia, sieci, federacje – jak i po co ngo mogą łączyć swoje siły?, prowadzenie Zbigniew Wejcman (Stowarzyszenie BORIS) i Agnieszka Ptaszyńska (Porozumienie Organizacji Pozarządowych Powiatu Sochaczewskiego)

Czy warto więc w ogóle się spotykać i rozmawiać o możliwych lepszych działaniach organizacji pozarządowych? Czy jest coś, co możecie wspólnie razem zrobić? Oczywiście! Dialog, wzajemne zrozumienie i współpraca przynoszą rezultaty dla wszystkich!

SALA C

Co jest możliwe – współpraca miasta z ngo, Ewa Kolankiewicz, Pełnomocniczka Prezydent m.st. Warszawy ds współpracy z organizacjami pozarządowymi opowie o systemie współpracy w Warszawie, pokazując rozwiązania, które są wdrażane przez m.st. Warszawa w obszarach finansowej i niefinansowej współpracy z organizacjami pozarządowymi. Spotkanie dla osób z organizacji i z urzędów.

SALA D

Wspólna siła – jak przygotować ofertę partnerską? prowadzenie: Katarzyna Leśko, Stowarzyszenie BORIS

W czasie spotkania porozmawiamy między innymi o tym, jakie są korzyści ze składania wspólnych wniosków o dofinansowanie, czym różni się oferta wspólna od oferty składanej przez jeden podmiot i o czym należy pamiętać przygotowując poszczególne części wniosku, oraz na co warto zwrócić uwagę w czasie realizacji projektów partnerskich.

SALA E

Jak prowadzić wolontariat zgodnie z prawem?, prowadzenie: Dariusz Pietrowski (Narodowy Instytut Wolności)

16.00 – 16.45 – dyskusja końcowa: “Mazowiecka Rada Działalności Pożytku Publicznego – co to za ciało?”

Spotkanie z członkami i członkiniami Mazowieckiej Rady Działalności Pożytku Publicznego.

16.45 – 17.00 – podsumowanie – zakończenie

Dla chętnych:

  •     spotkanie z organizacjami zainteresowanymi dołączeniem do Federacji Mazowia
  •     spacer z przewodnikiem po Pradze Północ
  •     afterparty w jednej z praskich kawiarni

Formularz zgłoszeniowy dostępny jest tutaj: https://goo.gl/forms/uUyiPtOaXMHB10a33

Wydarzenie jest dofinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego / Mazowsze serce Polski.

Projekt współfinansowany jest ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich realizowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

Patronat medialny: ngo.pl.