Wielkość czcionki

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Wystawa, która rozbudza zmysły

Krzysztof Napierski / 01 lutego 2019

Do 28 lutego mieszkańcy Mławy i okolic mają okazję wziąć udział w wyjątkowej, eksperymentalnej wystawie, której niezwykłość polega na tym, że jej uczestnik nie jest biernym słuchaczem, lecz wprost przeciwnie – wystawa wymaga od niego zaangażowania zmysłów. Ekspozycja jest dostępna w Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej dzięki współpracy jaką nawiązała dyrektor placówki Barbara Zaborowska z Muzeum w Sulejówku.

„Wielość rzeczywistości”, bo taki jest tytuł wystawy, została przygotowana przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku w jubileuszowym roku odzyskania niepodległości, z myślą o okolicznych odbiorcach. Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej skorzystało z tej możliwości i sprowadziło wystawę do Mławy, aby zaiteresować nią mieszkańcom miasta oraz uczniów tutejszych szkół.

Eksperymentalna ekspozycja składa się z ośmiu stoisk, opatrzonych hasłami: konstruuję, patrzę, słucham, piszę, jestem, rozmawiam, szukam, czuję. Mają one na celu uczulenie odbiorców na bodźce płynące z eksponatów oraz zaangażowanie ich percepcji. Dla przykładu: przy segmencie zatytułowanym „słucham” można było usłyszeć autentyczne nagranie głosu Józefa Piłsudskiego oraz zostawić po sobie jakiś osobisty, ważny dla nas przedmiot. Przed włożeniem przedmiotu do szufladki należało przedtem opisać jego historię i owinąć go w lniany materiał.

Większość uczestników środowego (23 stycznia) wernisażu stanowiła młodzież szkolna, która ku zadowoleniu dyrekcji i pracowników mławskiego muzeum oraz autorów wystawy była bardzo zaangażowana. Młodzi obserwatorzy z namysłem za pomocą drewnianych klocków przelewali swoje myśli, rozmawiali ze sobą bez słów za pomocą rysowanych obrazków oraz zapisali ważne dla nich wartości na kolorowym słupie.

- Myślę , że  nasza praca zaowocowała zainteresowaniem młodzieży. Przede wszystkim jest to dla wielu z nich nowe  doświadczenie, które być może poprzez rozbudzenie ciekawości zachęci do częstszego odwiedzania muzeum – powiedziała kurator wystawy Beata Nessel-Łukasik.

Twórcy wystawy chętnie wysłuchują opinii odbiorców i zapoznają się z ich wrażeniami. Każdy głos jest dla nich ważny, ponieważ rysuje on kierunek, w którym powinny podążać muzea, aby sprostać oczekiwaniom współczesnego miłośnika kultury.

- Po pierwszej odsłonie „Wielości rzeczywistości” w ubiegłym roku udało nam się zebrać przeróżne opinie publiczności. Zostały one opracowane w formie raportu, który określa nam, w jaki sposób można budować galerię sztuki. Dzięki zapoznaniu się z opinią publiczną  stworzyliśmy projekt dwuletniej podróży, który ma otworzyć przed ludźmi drogi do muzeum. Dziś dzielimy się swoim doświadczeniem z muzeum w Mławie, mamy nadzieję, że będziemy mogli się podzielić też z innymi galeriami w Polsce – dodaje Beata Nessel-Łukasik.

Po duchowej uczcie przyszedł czas na wyciagnięcie wniosków i konkluzji, a te jak się okazuje są bardzo zadowalające i pozwalają optymistycznie spojrzeć w przyszłość, jaka kształtuje się przed instytucjami kulturalnymi.

- Niesamowite dla mnie jest to, jak bardzo reakcje na eksponaty z naszej wystawy wchodzą w dialog z tym, co tutaj jest. Młodzi ludzie naklejają na słupie wlepki ze słowami, które symbolizują ważne dla nich wartości, a obok mamy wystawę, przez którą przemawia samo muzeum i mówi nam, jakie wartości ważne są dla galerii sztuki. Mamy tu magiczne przenikanie się dwóch światów. Bardzo istotna jest również rozmowa przy ekspozycjach: my mówimy, co jest ważne dla nas, wy co dla was i ta wymiana poglądów jest fascynująca -  powiedział Janusz Byszewski, który jest autorem koncepcji wystawy.

„Wielość rzeczywistości” gościć będzie w naszym muzeum do 28 lutego br. Serdecznie zapraszamy!

Mateusz Przybyszewski / UMM