Wynieśliśmy z lasu ponad 150 worków śmieci | Mława

Obrazek z życzeniami Przejdź do linku banera

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Wynieśliśmy z lasu ponad 150 worków śmieci

Magdalena Grzywacz / 21 września 2018

Butelki szklane i plastikowe, worki, opakowania po chipsach, chusteczki higieniczne i mnóstwo innych przedmiotów znaleźli uczestnicy akcji „Sprzątanie świata” zorganizowanej po raz kolejny przez Nadleśnictwo Dwukoły.

- Cieszę się, że pan nadleśniczy Jaromir Skrzypecki jest tak pozytywnie nakręcony na tę akcję i każdego roku zachęca nas, abyśmy się do niej włączyli. Wiosną sadzimy las, a jesienią go sprzątamy, choć wolelibyśmy poprzestać na sadzeniu. Chcielibyśmy, żeby ludzie po prostu nie śmiecili w lasach – powiedział burmistrz Sławomir Kowalewski na podsumowaniu akcji w szkółce leśnej na Krajewie.

W tegorocznej akcji sprzątania wzięły udział wszystkie mławskie szkoły, emeryci działający w Radzie Seniorów i grupach Miejskiego Domu Kultury, pracownicy Komendy Powiatowej Policji, Nadleśnictwa Dwukoły, Urzędu Miasta Mława oraz osoby prywatne. Ogółem po mławskim lesie chodziło 180 osób „uzbrojonych” w rękawiczki i duże worki na odpady. Sprzątający czyścili las od Alei Marszałkowskiej do jeziorka Krajewo. Zebranych zostało ponad 150 160-litrowych worów śmieci.

Po zakończonym porządkowaniu ostępów wszystkie grupy spotkały się w szkółce na Krajewie. Leśnicy przedstawili przygotowaną z tej okazji ekspozycję „Skarby lasu” i zachęcali wszystkich uczestników do spróbowania zdrowych owoców rosnących w lesie, m.in. tarniny, głogu, dzikiej róży. Pyszna grochówka i pieczone ziemniaki pozwoliły „zbieraczom” szybko zregenerować siły. Na koniec Nadleśniczy Nadleśnictwa Dwukoły podziękował wszystkim za udział w akcji. - Nas, strażników zasobów przyrodniczych, boli widok śmieci w lesie. Organizujemy akcje sprzątania, ponieważ chcemy zmienić zwyczaje osób, które przychodzą do lasu i pozostawiają tu śmieci. Chcemy, aby to zjawisko miało tendencję spadkową. Przecież pieniądze przeznaczane na sprzątanie lasu lepiej byłoby przeznaczyć na urządzanie lasu, a nie wyrzucać je na śmietnik – podkreślił Jaromir Skrzypecki.

Magdalena Grzywacz/Rzecznik Prasowy UMM