„Ważna jest historia, ale jeszcze ważniejsza przyszłość”. Międzynarodowe spotkanie w Mławie | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

„Ważna jest historia, ale jeszcze ważniejsza przyszłość”. Międzynarodowe spotkanie w Mławie

Magdalena Grzywacz / 17 lipca 2018

Polacy, Niemcy i Włosi z zaprzyjaźnionych ze sobą miast spotkali się w sali na piętrze Miejskiego Domu Kultury w Mławie, by rozmawiać o dotychczasowych wzajemnych relacjach i osiągnięciach oraz budowaniu wspólnej przyszłości, opartej na szacunku i przyjaźni. Konferencji przewodniczył Burmistrz Miasta Mława Sławomir Kowalewski.

Wśród uczestników zorganizowanego w sobotę 14 lipca 2018 r. – w 589. rocznicę nadania Mławie praw miejskich – spotkania znaleźli się mieszkańcy naszego miasta oraz delegacje z włoskiego Moscufo, z którym Mława podpisała w 2009 r. umowę partnerską, i z niemieckiego Viernheim, z którym nawiązaliśmy przyjazne relacje w zeszłym roku (wiele wskazuje na to, że w przyszłości również zostaną one potwierdzone podobną umową partnerską).

– To nie jest przypadek, że spotykamy się: Polacy, Włosi, Niemcy, być może w przyszłości jeszcze inne nacje, przedstawiciele innych państw, po to, żeby tu w Mławie – mieście bardzo doświadczonym przez historię – podpisać manifest pokoju. To jest moje marzenie, żebyśmy to wspólnie zrobili i przekazali swoim rodakom – mówił o swoich planach na przyszłość burmistrz Sławomir Kowalewski. – Jesteśmy tu po to, moi drodzy, żeby budować bardzo dobre relacje: relacje oparte na prawdzie, ale i na wzajemnym szacunku, współpracy i przyjaźni. Ważna jest historia, ale jeszcze ważniejsza przyszłość – podkreślał gospodarz spotkania.

Swoim gościom z zaprzyjaźnionych miast wręczył symboliczne upominki: flagi Mławy oraz lokalne dukaty. – Te dukaty mają cudowną moc: one przynoszą szczęście. Od momentu kiedy je wydaliśmy, a było to kilka lat temu, wiedzie nam się bardzo dobrze i ja zawsze jeden dukat noszę przy sobie – zwracał się do obecnych burmistrz. Trzecim z typowo mławskich upominków, jakie miał dla swoich gości, były Słodkie Mławy – pyszne ciastka tortowe wytwarzane w naszym mieście.

Członków swoich delegacji przedstawili „szefowie” zaprzyjaźnionych miast. – Serdecznie dziękuję za zaproszenie oraz bardzo miłe przyjęcie panu burmistrzowi i jego wszystkim współpracownikom – mówił Burmistrz Miasta Viernheim Matthias Baaß. Razem z nim do Mławy przyjechali jego poprzednik na tym stanowisku, przedstawiciele rady miasta oraz komisji zajmującej się współpracą między miastami partnerskimi, członkowie lokalnych organizacji i stowarzyszeń oraz kierownik miejscowej szkoły muzycznej.

Na czele włoskiej delegacji stanęli radny Massimo Di Domenico oraz Przewodniczący Rady Miasta Moscufo - Antonio Nobilio. W grupie znaleźli się także liczni przedstawiciele środowiska artystycznego – znany malarz, krytyk sztuk pięknych, przedstawiciel filharmonii Moscufo i zespół metalowy Exitium – oraz biznesmen współpracujący z Polską. – Jestem szczęśliwy, mogąc być tutaj dziś z wami i reprezentować moje miasto – podkreślił Massimo Di Domenico.

Mławę – obok burmistrza Sławomira Kowalewskiego – reprezentowali jego zastępca Janina Budzichowska, pracownicy urzędu miasta wraz z naczelnikami poszczególnych wydziałów, miejscy radni , dyrektorzy jednostek Miasta Mława, prezesi lokalnych klubów sportowych i przedstawiciel harcerstwa.

Ostatnim punktem konferencji były prezentacje multimedialne, dzięki którym uczestnicy mogli się nawzajem dowiedzieć czegoś interesującego o każdym z trzech miast. W tej mławskiej zostały przedstawione m.in. uwarunkowania geograficzne i komunikacyjne miasta, dane dotyczące jego ludności, zdjęcia dawnej Mławy i jej symbole: herb, flaga i hejnał. Uczestnicy zapoznali się także z danymi na temat szkolnictwa, przedsiębiorczości, kultury i sportu w Mławie oraz poznali warte obejrzenia miejsca.

Włoska delegacja skupiła się w swojej prezentacji na historii miasta, jego położeniu geograficznym i ukształtowaniu terenu, demografii, przemyśle, zabytkach, kulturze i religii. W nawiązaniu do tego ostatniego zagadnienia, Massimo Di Domenico  wręczył Sławomirowi Kowalewskiemu – jako symbol przyjaźni – egzemplarz modlitwy napisanej przez św. Franciszka.

Mieszkańcy Viernheim z kolei pochwalili się działaniami zrealizowanymi w swoim mieście w ciągu 2017 r. Pokazali i omówili m.in. projekt realizowany w ramach gospodarki mieszkaniowej, działania z zakresu gospodarki odpadami, projekty dla wolontariuszy, działania na rzecz miast partnerskich, organizowane w mieście imprezy kulturalne i sportowe oraz działające na jego terenie organizacje. Zaprezentowali także utworzone w Viernheim kino plenerowe oraz zrelacjonowali uroczystości 50-lecia tamtejszej młodzieżowej ochotniczej straży pożarnej. Na ręce burmistrza Mławy Matthias Baaß przekazał album o swoim mieście, płytę z muzyką oraz butelkę lokalnego napoju.

Obie delegacje spędziły w Mławie cały weekend, by razem z mieszkańcami świętować tegoroczne Dni Mławy i bawić się na Summer City Festivalu.

Krzysztof Napierski / UMM