NAUKOBUSEM po wiedzę | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

NAUKOBUSEM po wiedzę

Magdalena Grzywacz / 21 maja 2019

Od poniedziałku 20 maja br. przez dwa dni sala gimnastyczna Szkoły Podstawowej nr 2 w Mławie przeistoczyła się wielkie laboratorium dla najmłodszych. Dzieci ze wszystkich mławskich szkół publicznych mogły poeksperymentować z wykorzystaniem materiałów i urządzeń przygotowanych przez Centrum Nauki Kopernik.

- Jako nauczyciel przedmiotów przyrodniczych, chemii i fizyki, dostrzegałam ważną potrzebę młodzieży – eksperymentowania. Wiadomo, że nawet jeśli są przygotowane super pracownie do tych przedmiotów, nauczyciel nie jest w stanie tak ciekawie zainteresować uczniów, jak edukatorzy z Centrum Nauki Kopernik. Dzięki nim ważne zagadnienia z tych dyscyplin można poznawać poprzez zabawę – powiedziała na otwarciu spotkania z NAUKOBUSEM w Mławie pani poseł Anna Cicholska, która jest członkiem sejmowej komisji edukacji, nauki i młodzieży. To z jej inicjatywy objazdowe laboratorium CNK przyjechało do Mławy, a starania Burmistrza Miasta Mława - Sławomira Kowalewskiego i dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 – Romany Olszewskiej, zakończyły się sukcesem.

Na poniedziałkowym spotkaniu o wadze i potrzebie tego typu kształcenia mówiła także Magdalena Staszewska, naczelnik ratuszowego Wydziału Oświaty i Polityki Społecznej, która reprezentowała burmistrza Sławomira Kowalewskiego. Dyrektor Romana Olszewska, ciesząc się z obecności NAUKOBUSU w swojej placówce, zdradziła, że chętnie – z myślą o swoich podopiecznych oraz innych dzieciach z Mławy - przyjęłaby także objazdowe planetarium (to kolejny projekt realizowany dzięki wsparciu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego).

Te ważne wypowiedzi nie przeszkadzały dzieciom bawić się urządzeniami, dostarczonymi przez CNK. Sprawdzali czym jest siła odśrodkowa, jaki wpływ na odróżnianie kolorów ma barwa światła i co znajduje się we wnętrzu człowieka. Wszystko było tak ekscytujące, że mimo wcześniejszych deklaracji, nie wszystkim udawało się być cichym i nie biegać. Na szczęście po godzinie 16:00 szkoła otwierała się na młodych eksperymentatorów jeszcze raz - w asyście rodziców. Ci, którzy czuli niedosyt, mieli okazję jeszcze raz przejść kilkanaście stoisk naukowych w Sali gimnastycznej „Dwójki”.

 Każdy obecny w laboratorium otrzymał także „Poradnik młodego naukowca”, jako zachętę, aby przeprowadzać ciekawe eksperymenty w domu, pod okiem rodziców.

Magdalena Grzywacz/KSM