Wielkość czcionki

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

„Narodowe Czytanie” w ZPO nr 1 w Mławie

Sylwia Tryjanowska / 12 września 2018

Biblioteka ZPO nr 1 w Mławie po raz kolejny włączyła się do ogólnopolskiej akcji pod hasłem „Narodowe Czytanie", zainicjowanej w 2012 roku przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Tegoroczną edycję patronatem objął prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką.

Podjęte przedsięwzięcie ma na celu przede wszystkim popularyzowanie czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia kulturowej i narodowej wspólnoty poprzez publiczne czytanie klasyki polskiej literatury. W tym szczególnym roku – Setnej Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości uczniowie klas VIII na tle patriotycznej dekoracji wysłuchali fragmentów „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego czytanych przez Panią dyrektor – Janinę Lampkowską. W klasach VII i VI czytane były fragmenty „Kamieni na szaniec” Aleksandra Kamińskiego przez uczniów  i zaproszonego gościa z Biblioteki Pedagogicznej – panią Bogumiłę Pawłowską, natomiast w klasach IV i V czytane były teksty z „Antologii Niepodległości” zaproponowane przez parę prezydencką. Wiersze patriotyczne traktujące o naszej Ojczyźnie cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Prowadząca spotkanie – Pani Dorota Tadrzyńska wystąpiła
w stroju epokowym, w związku z tym omawiała modę jaka obowiązywała kobiety sto lat temu…

Dzieci chętnie uczestniczą w tego typu imprezach czytelniczych. Jest to ciekawa forma spędzania wolnego czasu oraz integracja z grupą.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólne czytanie i miło spędzony czas.

„Narodowe Czytanie” przygotowały – Dorota Tadrzyńska i Hanna Wietecha.