Wielkość czcionki

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Muzyka w bibliotece

Agnieszka Puzio-Dębska / 12 września 2018

Miejska Biblioteka Publiczna im. Bolesława Prusa w Mławie ul. 3-go Maja 5 zaprasza do obejrzenia wystawy pt. „Polska muzyka ze zbiorów Janusza Dębskiego”.

Na półpiętrze w gablotach można zobaczyć ponad 150 płyt analogowych (winylowych), singli i maxi singli, pocztówek dźwiękowych i kaset magnetofonowych, ukazujący różnorodny dorobek twórczy polskich wykonawców i zespołów z okresu od lat 50-tych do 90-tych XX w., tworzących w trudnych czasach cenzury i uprawiający różne gatunki muzyczne: rock, jazz, pop, blues, disco, punk, reggae, czy bardziej przychylną dla władzy rozrywkową, wojskowo, patriotyczną,  folklorystyczną. Płyty zostały wydane przez polskie firmy fonograficzne, począwszy od tych najstarszych „Foton”, „Polskie Nagrania”, czy te późniejsze „Tompres”, „Pronit”, „Polton”, „Veriton”, „Arston”, „Helicon”.
Kolekcjoner swoją wystawę wzbogacił o dwa działające, zabytkowe sprzęty w postaci adapteru Narcyz G 26O firmy „Fonica” (mono) i magnetofonu jednokasetowego MK 250   wyprodukowanego w mławskich zakładach „Unitra” (także mono).

Podsumowując, tę wystawę powinni obejrzeć wszyscy kochający i  słuchający  polską muzykę na dawnych nośnikach dźwięku oraz młodzież, która mogłaby zobaczyć i dowiedzieć się co słuchali ich rodzice i dziadkowie w minionych czasach.

Wystawę można oglądać  od poniedziałku do soboty w godz. otwarcia biblioteki do 10 października  2018 r.

Obrazki galerii: