Wielkość czcionki

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Mateusz Morawiecki: Mława to dla mnie miasto symbol

Krzysztof Napierski / 13 maja 2019

Podczas sobotniej imprezy wystawienniczej „Nasze smaki”, promującej zdrową polską żywność, gościem specjalnym był Prezes Rady Ministrów RP Mateusz Morawiecki. W swoim wystąpieniu odwoływał się m.in. do burzliwej i bohaterskiej historii naszego miasta. Mówił też o miejscu Polski w europejskiej wspólnocie.

Premiera oraz przybyłych wraz z nim parlamentarzystów przywitali w mławskim parku lokalni samorządowcy, z Zastępcą Burmistrza Miasta Mława Janiną Budzichowską i Starostą Mławskim Jerzym Rakowskim na czele. Szef polskiego rządu, w asyście mławskich harcerzy, złożył kwiaty przy pomniku Józefa Piłsudskiego, a następnie zapoznał się z historią rosnącego tuż obok Dębu Niepodległości. Mateusza Morawieckiego po miejskim ogrodzie oprowadziła i przybliżyła jego historię Naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej i Medialnej Urzędu Miasta Mława Magdalena Grzywacz.

Na plenerowej scenie im. Tekli Bądarzewskiej, gdzie chwilę wcześniej koncert dał zespół ludowy Dąbkowiacy, premierowi dziękowała za przybycie w imieniu mieszkańców Mławy, swoim, burmistrza Sławomira Kowalewskiego oraz radnych miejskich z Lechem Prejsem na czele Janina Budzichowska. Jak podkreślała, wizyta Mateusza Morawieckiego to wielki zaszczyt dla Mławy i jej mieszkańców. Mówiąc znamienitemu gościowi o historii i teraźniejszości miasta, podkreślała pozycję Mławy jako lidera w wielu branżach działalności gospodarczej, którą osiągnęła dzięki wyjątkowej zaradności i przedsiębiorczości mieszkańców.

– Miłość, młodość, muzyka, motywacja i moc to piękne hasła dla Mławy. Oby się ziściło jak najwięcej z nich – zwracał się do mławian w swoim wystąpieniu Mateusz Morawiecki, odwołując się do widocznych na banerze na scenie haseł promujących Mławę. Zachwalał też wystawione tego dnia w parku przez lokalnych producentów regionalne wyroby spożywcze. – Polska żywność to jest prawdziwa potęga smaku […].Wiecie, szanowni państwo, czego mi najbardziej brakowało, jak studiowałem za granicą, w Niemczech czy Stanach Zjednoczonych? Smaku polskiego chleba […] nie do zastąpienia […]. To zupełnie niepowtarzalny smak. Polska żywność jest najzdrowsza, najsmaczniejsza i musi trafiać na wszystkie europejskie stoły – podkreślał. Nawiązywał też do burzliwej i bohaterskiej historii naszego miasta. – Mława to też miasto symbol dla mnie. Miasto […] z pogranicza […]. Miasto bohaterskiej obrony […] blisko 80 lat temu w pierwszych dniach września. Wielkie ukłony […] dla bohaterów tamtych dni – mówił z parkowej sceny.

Po swoim wystąpieniu, premier odwiedził wszystkie wystawione w parku stoiska oraz pozował do pamiątkowych fotografii z mieszkańcami. Mława zgotowała mu bardzo gorące, życzliwe przyjęcie – nasze miasto z pewnością na długo pozostanie w jego pamięci.

Wśród wystawców prezentujących swoje produkty podczas „Naszych smaków” znaleźli się: Grupa CEDROB, WIPASZ S.A., Szczepkowscy s.c. Piekarnia, Koło Gospodyń Wiejskich „Kreatywny Szumsk”, Koło Gospodyń Wiejskich „Dzierzgówek”, Koło Gospodyń Wiejskich „Dobrogoszczanki”, Regionalne Pieczywo Kurpiowskie – Tradycyjne Wędliny, Ekologiczna Kozia Farma – Strzegowo, Koło Gospodyń Wiejskich Strzegowo – Sołectwo Strzegowo, Piotr Szewczak „Pasieka Barć Mława” i Stowarzyszenie „Glinkowianie”.

KN / UMM