Już za dwa dni konfefencja dedykowana tematyce niepełnosprawności | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Już za dwa dni konfefencja dedykowana tematyce niepełnosprawności

Magdalena Grzywacz / 02 października 2017

„Razem dla środowiska” to hasło przewodnie Konferencji, organizowanej we współpracy pomiędzy Burmistrzem Miasta Mława oraz firmą SUEZ, która odbywa się w Mławie dnia 4 października. Tytuł konferencji jest nieprzypadkowy. Słowo „środowisko” ma na celu przynieść wiele skojarzeń bliskich człowiekowi. Ma nawiązywać do przyrody i zasobów naturalnych oraz środowiska społecznego i tego, co dotyczy ludzi, ich relacji z innymi, otoczeniem, warunkami życia i kulturą.

Cel konferencji

Konferencja jest okazją do tego, aby w szerokim gronie różnych środowisk, wraz z osobami z niepełnosprawnością, rozmawiać o sprawach dotyczących niepełnosprawności. Chcemy pokazać, jakie działania można podejmować na rzecz osób z niepełnosprawnością, w jaki sposób je aktywizować i wspierać we wchodzeniu do normalnego życia społecznego, w którym funkcjonują tak jak inni, a nie jak osoby z dysfunkcją. Zagadnieniom tym przyjrzymy się z różnych perspektyw. Konferencja to także wyjątkowa okazja do wymiany doświadczeń i kontaktów, po to, aby móc z tych kontaktów korzystać i realizować swoje własne, kreatywne projekty.

Publikacje

W czasie konferencji ukażą się 2 wyjątkowe publikacje. Pierwszy to „Informator” przygotowany przez Urząd Miasta Mława określający, gdzie można w mieście poszukiwać pomocy społecznej. Będzie to praktyczny przewodnik po instytucjach wraz z przydatnymi numerami telefonów.

SUEZ zaś udostępni własną publikację przygotowaną przez Pawła Bechcińskiego – Kompendium – będące praktycznym przewodnikiem dla pracodawców chcących zatrudnić osobę z niepełnosprawnością.

Konferencja będzie się składać z 4 części.

Część I

zatytułowaną „Dobre praktyki” otworzą dwie prezentacje, Patrycji Rojek oraz Iwony Wojtczak-Grzesińskiej.

Po prezentacjach odbędzie się panel dyskusyjny, który poprowadzi Monika Falej. W tej części konferencji poznamy przykłady różnych działań realizowanych na rzecz osób z niepełnosprawnością, zmierzających do usamodzielnienia tych osób. Dowiemy się, czerpiąc z doświadczeń panelistów, co chcieli osiągnąć, jaki mieli cel, gdzie i jak szukali inspiracji, pomysłów do działań, jak powstawały ich projekty. Porozmawiamy o tym, jak istotne jest podejmowanie działań w odpowiedzi na określone potrzeby osoby z niepełnosprawnością, jak zrobić taką analizę potrzeb,  jak przejść od potrzeby do konkretnego działania, jak ważna jest rola lidera, odwaga w działaniu, jak radzić sobie z trudnościami.

W panelu wezmą udział: Iwona Wojtczak - Grzesińska – Wiceprezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia „Otwarte Drzwi”, Karol Safaryn - członek Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych w Mławie, Ewa Gałka – Dyrektorka Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Nidzicy, Wojciech Suchowiecki – przedsiębiorca, działacz społeczny, twórca portalu Dobropowraca.pl, Anna Wieczorkowska Kierownik Wydziału ds. Osób Niepełnosprawnych Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej.

Część II

konferencji poświęcona zostanie tematyce „Zatrudniania osób z niepełnosprawnością”. Przyjrzymy się różnym modelom zatrudniania, m.in. modelowi zatrudniania wspomaganego. Część tę rozpocznie prezentacja Justyny Pupik, następnie Paweł Bechciński poprowadzi panel dyskusyjny. W tej części przedstawimy doświadczenia związane z zatrudnianiem i wdrożeniem do pełnienia obowiązków służbowych osób z niepełnosprawnością z perspektywy pracodawców i samych osób z niepełnosprawnością, pokażemy różne aspekty wprowadzania osoby na stanowisko pracy, jak pracodawca powinien przygotować się do zatrudnienia osoby z niepełnosprawnością, jak powinien przygotować pracowników, jakie problemy pojawiają się w związku z zatrudnieniem – po stronie pracodawcy i pracownika, i jak sobie radzić z tymi trudnościami.

W panelu udział wezmą: Kamil Sontowski, trener pracy w Ośrodku Wsparcia Osób Niepełnosprawnych „Partnerzy" w Stowarzyszeniu Otwarte Drzwi, Iga Jendrych – Młodszy Specjalista ds. Rekrutacji i Projektów HR w SUEZ Polska, Milena Koszewska z firmy Fast Fol w Mławie, zatrudniającej osoby z niepełnosprawnością oraz Pani Agnieszka Laczycka, pomoc administracyjna w Urzędzie Miasta Mława.

Część III

konferencji poświęcimy zagadnieniom wsparcia finansowego i rzeczowego. Porozmawiamy o tym, w jakich instytucjach i urzędach lokalnych działających na terenie Mlawy mogą poszukiwać wsparcia osoby z niepełnosprawnością oraz ich rodziny. Pokażemy także  gdzie i w jaki sposób poszukiwać możliwości finansowania projektów w organizacjach pozarządowych, jak przygotować projekt na finansowanie działań, jak się tego uczyć, co zrobić gdy się dostanie odmowę finansowania.

Tę część konferencji poprowadzi Barbara Bielak. W Panelu dyskusyjnym udział wezmą: Sławomir Kowalewski – Burmistrz Miasta Mława, Dorota Kaczorek – Magdalińska Dyrektorka Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Urszula Krajewska –Dyrektorka Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Patrycja Rojek, Stowarzyszenie Unikat, Robert Gajewski - Kierownik Wydziału ds. Ekonomii Społecznej Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej, Witold Żerański – Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy.

Część IV

konferencji dedykujemy zagadnieniom wsparcia społecznego oraz możliwościom realizacji swojego potencjału przez osobę z niepełnosprawnością. Spojrzymy na to z różnych perspektyw, m.in. perspektywy samej osoby z niepełnosprawnością, rodzica, systemu społecznego i edukacyjnego, organizatora działań na rzecz osób z niepełnosprawnością.

Część tę rozpoczniemy prezentacją Rafała Dziurli, w której przedstawi wyniki badań dotyczących czynników wspierających aktywizację osób z niepełnosprawnością. Po prezentacji odbędzie się panel dyskusyjny prowadzony przez Annę Jaglińską z udziałem: Rafała Dziurli – doktoranta Uniwersytetu Warszawskiego,  Aleksandry Korzeniewskiej – Asystentki ds. Administracyjnych w SUEZ Polska, Ireny Milewskiej z Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym i rodzica osoby z niepełnosprawnością, Moniki Falej – prawniczki, Dyrektorki Olsztyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych.