Wielkość czcionki

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Dzień Papieża Jana Pawła II

Agnieszka Puzio-Dębska / 11 października 2018

Stowarzyszenie Pontyfikat Papieża Jana Pawła II, Burmistrz Miasta Mława oraz proboszczowie mławskich parafii

serdecznie zapraszają na uroczystości

Dnia Papieża Jana Pawła II

z okazji 40. rocznicy wyboru Kardynała Karolę Wojtyły na Stolicę Piotrową

 

 

Program uroczystości:

16 października 2018 r. (wtorek)

Sala Papieska Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej
godz. 16.30
wręczenie stypendiów

Kościół pod wezwaniem Świętej Trójcy
godz. 18.00
Msza święta w kościele
Uroczystości pod Pomnikiem św. Jana Pawła II:

  • modlitwa do św. Jana Pawła II
  • odśpiewanie „Barki”
  • złożenie kwiatów

Dzień Papieża Jana Pawła II to polskie święto obchodzone co roku 16 października, ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w hołdzie papieżowi - Polakowi Janowi Pawłowi II. 16 października 1978 roku, arcybiskup krakowski kardynał Karol Wojtyła jako pierwszy kardynał z Polski, jak również pierwszy po 455 latach biskup Rzymu, niebędącym Włochem, został wybrany na papieża i przybrał imię Jan Paweł II. Dzień 16 października został ustanowiony świętem przez Sejm RP w dniu 27 lipca 2005 roku – jak uznano w uchwale – w hołdzie największemu autorytetowi XX wieku, człowiekowi, który sięgając do źródeł chrześcijaństwa, uczył nas solidarności, odwagi i pokory.

Na krakowskich Błoniach, 18 sierpnia 2002, po modlitwie na "Anioł Pański", gdy ludzie śpiewali "Barkę", Jan Paweł II powiedział:
„Chcę powiedzieć na zakończenie, że właśnie ta oazowa pieśń wyprowadziła mnie z Ojczyzny przed dwudziestu trzema laty. Miałem ją w uszach, kiedy słyszałem wyrok konklawe. Z nią, z oazową pieśnią nie rozstawałem się przez wszystkie te lata. Była jakimś ukrytym tchnieniem Ojczyzny. Była też przewodniczką na różnych drogach Kościoła. I ona przyprowadzała mnie wielokrotnie tu, na te Błonia pod Kopiec Kościuszki..."

grafika - Zdzisław Kruszyński, Galeria "Z"